sunum_kumandasi

Telefonunuzu Sunum Kumandası Yapmaya Ne Dersiniz?

Geçenlerde webtekno.com sitesinde karşılaştığım bir eklentiden bahsetmek istiyorum size. Özellikle sık sık sunum yapan kişiler için hiç de küçümsenmeyecek önemde bir eklenti.

İyi sunum yapmak kolay değildir. Topluluk önünde konuşmanın zorlukları bir yana dursun, bir de tüm bu süreçle beraber yürütmeye çalıştığınız teknoloji sorunsallarını bir nebze hafifletmeyi hedef alıyor aslında bu eklenti.

Tek yapmanız gereken Google Drive hesabınıza bağlanıp, Slaytlar hizmetini açmak. Google Slaytlar sayesinde, hazırladığınız .ppt veya .pptx dosyalarını sorunsuz bir şekilde açabilirsiniz. Sunumlarınızı Google Drive üzerinden yüklediniz. Şimdi ihtiyacınız olan tek şey sunumlarınızı kumanda etmek.

Google Chrome tarayıcınıza Malezyalı geliştirici Henry Lim tarafından oluşturulan eklentiyi kurarak işe koyuluyoruz.. Böylece telefonunuz sunumunuz boyunca kumanda olarak kullanılabilecek.

Şimdi adım adım şunları yaparak işe koyulabiliriz.

  • Chrome Web Mağazasından eklentiyi indirin.
  • Google Drive’dan veya doğrudan ulaşabileceğiniz Google Slaytlar’a gidin ve sunum dosyanızı yükleyin.
  • Slaytın açık olduğu sayfanın URL’sini aşağıdaki gibi değiştirin:google.com/presentation/d/your_slide_id/edit
    docs.google.com/presentation/d/your_slide_id/present

    Kısacası URL sonundaki “edit” kelimesi yerine “present” yazın ve bekleyin.

  • Bir bildirim açılacak ve içinde 6 karakterli bir kod göreceksiniz. Bu kod aynı zamanda slaytın hemen üzerindeki çubukta da var.

 

  • Telefonunuzdan Google Chrome Tarayıcısını açın ve adres çubuğuna s.limhenry.xyz yazarak siteye ulaşın. Karşınızdaki kutucuğa bilgsayar ekranında gördüğünüz kodu yazın.
  • Artık telefonunuzu kumanda olarak kullanabilirsiniz.

Henry Lim’in hazırladığı eklenti için kendisine ve bize ulaşmasına aracı olan webtekno ekibine teşekkürlerimi sunarım.

Leave a Comment