Silinen Dosyalarınızı Kurtarmayı Denediniz mi?

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır:

Çok önemi bir dosyanızı yanlışlıkla sildiniz ya da bilgisayarınıza format attınız ama önemli bir fotoğrafı format attığınız sürücüde unuttunuz… Hepimiz zaman zaman –bazılarımız daha sık- bu tür acı olaylarla karşılaşırız. Hatta bazen küçük bir kötü amaçlı yazılım bile dosyalarınızın silinmesine neden olur.

Neyse ki kaybettiğimiz dosyaları kurtarmayı deneyebileceğimiz bir yol var.

Şöyle buyurun efendim,

Silinen dosyalar aslında teknik olarak asla silinemezler. Her bir dosyanız ve hard disk üzerindeki her hareketiniz ona bir iz bırakır. Buradan yola çıkarak geçmiş izlere bakılıp bu izleri birer kalıp olarak kullanıp dosyanızı kurtarmaya çalışan bir takım yazılımlar mevcut. Baştan uyarmak gerekir ki, eğer ulaşamadığınız/silinen dosyalarınız asla ve asla vaz geçemeyeceğiniz bir şeylerse, sorunu yaşadığınız hard diskinize veri kurtarma için hazırlanmış ortamlarda profesyoneller tarafından müdahale edilmesi gerekir. Aksi halde, kendi yapacağınız yazılımsal veya donanımsal müdahaleler hard diskinizin geri döndürülemez şekilde verileri kaybetmesine neden olur.

Peki, diyelim ki kurtaramazsak canımız sağolsun ama kurtarırsak da ne âlâ dediğimiz dosyalarımız olduğunu var sayalım. Yıllardır ara ara kullandığım ve bazen şaşırtıcı sonuçlar veren Recuva programını indirerek işe koyuluyoruz.

İşte resmi web sitesinin linki burada.

İndirdiğimiz dosyayı çalıştırarak kurulumu gerçekleştiriyoruz.

Kurulum tamamlandığında programın oldukça sade olan ara yüzü sizi karşılayacaktır.

Sol üstte, verileri kaybettiğiniz dosyaların en son kayıtlı olduğu hard-diski seçebileceğiniz bir alan ve onun hemen yanında bir “Scan” butonu göreceksiniz.

Taramaya başlamadan önce sağ üstte Options’a girerek karşınıza gelen sayfada dil seçenekleri mevcut. Türkçe dil seçeneği de listede.

Hemen yandaki sekmeye geçerek “Deep Scan” seçeneğini işaretlemenizi tavsiye ederim. Tarama süresini uzatmasına rağmen daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Eğer bozuk bir harddisk veya yanlış formatlanmış bir harddiskten veri kurtarmayı hedefliyorsanız Deep Scan seçeneğinin altında yer alan Scan for non-deleted files seçeneğini de işaretlemelisiniz.

Artık ayarlardan çıkarak ana ekranda ilgili hard-diski seçip “scan” butonuna basabilirsiniz. Tarama süresi, taradığınız sürücünün boyutuna, durumuna ve kullanımına bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Ancak, bu aşamada sabırlı olun.

Kurtarılan dosyalar aşağıda, bir süre sonra listelenmeye başlayacaktır. Sağ taraftan “preview” i seçerek ön izlemelerini görebilirsiniz. Tarama tamamlandığında kurtarmak istediğiniz dosyaları seçerek, sağ alt köşede yer alan Recovery butonuna basmanız yeterlidir.

Umarım, dosyalarınız asla kaybolmaz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: