trello-logo2

Trello’yla Organize İşler! (Videolu Anlatım)

 

Trello’dan bahsedeceğim size. https://trello.com adresinden ulaştığımız sitede,  hoş geldin ekranı bizi karşılıyor ve hemen varsa Google hesabımız o hesapla devam ediyoruz.

Eğer bir hesabımız yoksa sağ üst köşede yer alan Kayıt ol butonuna basıp bilgileri dolduruyoruz ve bir hesap oluşturmuş oluyoruz. Kuruluşunuzun kurumsal bir hesabı varsa SSO ile giriş yap seçeneğini kullanabilirsiniz.

Giriş yapar yapmaz karşınızda Panolarınızı görebiliyorsunuz. Sol üst tarafta panolar arasında arama veya seçim yapabileceğiniz bir alan, sağ üst köşede ise, hesabınız, bildirimler, bilgi, ve yeni pano ekleyebileceğiniz bir buton bulunuyor.

Eğer bir ekip panosu oluşturmak istiyorsanız, sağ üst köşeden “+” butonuna basıp “Takım Oluştur” seçeneğine tıklıyoruz. Açılan küçük pencerede bir pano adı ve gerekliyse bir açıklama giriyoruz. “Oluştur” butonuna basarak panomuzu oluşturmuş oluyoruz.

Şimdi bir takım oluşturmuş olduk. Bu takımın içinde farklı ekiplerle oluşturulabilecek panolar oluşturabiliyoruz.

Bu panoları, panolar sekmesinden, üyeleri üyeler sekmesinden görebiliyoruz.

İşe, takıma üye ekleyerek başlayalım. Üyeler sekmesine geldiğinizde sağ tarafta “isim veya e-posta ile ekle” ve “üyeleri toplu ekle” seçeneği bulunmakta. Eklenecek üyelerin e-postalarını noktalı virgülle ayırarak buradan ekleyebiliyoruz veya teker teker eklemek için isim veya e-posta ile ekle butonuna basıyoruz.

E-posta adresini girip “takıma ekle” butonuna bastığınızda eklediğiniz kişiye bir davet postası göndermiş oluyorsunuz.

O e-postayla da aynı şekilde hesap açımı yapıp daveti kabul edenler ekibinize dahil olmuş oluyor.

Ayarlar sekmesinde hesabınızın gizlilik ayarlarını yönetebiliyor ya da varsa bir slack hesabınızla bu hesabınızı senkronize edebiliyorsunuz.

Gelelim panolar sekmesine. Yeni pano oluştur düğmesine basarak bir pano oluşturalım.

Bu pano, ev işleri panosunun mali tarafı olsun. Faturaları, ödemeleri, girdileri, çıktıları buradan takip edelim.

Pano adını girip oluştur dediğimizde doğrudan oluşturulan pano aktif hale geliyor.

Bundan sonrası ise oldukça basit. Yapılacaklar, yapılmakta olanlar ve tamamlananları “Kart ekle” linkini kullanarak ekliyoruz.

Bir iş tamamlandığında, onu fare ile tutup “tamamlananlar”a taşıyabiliyoruz.

Burada, hemen girdiğiniz kartların yanında bulunan kalem resmine bastığınızda bir menü sizi karşılıyor. O menüde, etiketleri düzenleyebilir, paylaştığınız üyeleri değiştirebilir, kartı taşıyabilir veya kopyalayabilir, bir bitiş tarihi verebilir/değiştirebilir ya da arşive gönderebilirsiniz.

Karta doğrudan tıkladığınızda ise, kartınıza açıklama yazabilir, dosya ekleyebilir, kartınız için bir kontrol listesi ekleyebilir, yorum ekleyebilirsiniz.

Başka bir pano eklemek istediğinizde yine sağ üst köşedeki panolar menüsünden bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Sağ tarafta akışı görüyor olmanız, neyin ne zaman yapıldığına veya ne zaman girildiğine vakıf olmanızı sağlıyor.

Doğrudan bir üyenin de akışına ulaşmak isterseniz, sağdaki menüden o üyeye tıklayarak “üyenin panodaki hareketlerini gör seçeneğini seçebilirsiniz.

Genel olarak, bedava özellikleriyle de oldukça kullanışlı bulduğum Trello programını, özellikle ufak takımlara tavsiye ediyorum.

Leave a Comment